Sussex Yarka hem yumurta hemde et veriminde yüksek olarak ülkemizde tercih edilen salma yumurtacı tavuktur. ilgiltere menşei li safkan sussex yarka‘lar L yumurta diye tabir edilen yumurta verir ve yıllık 260 adet yumurta verimi ile salma tavukçulukta tercih edilen cinsler arasında yer almıştır.

Sussex yarka sıcak yaz aylarındada yumurta verimi ile ünlüdür. bu yüzden 4 mevsim salma tavukçuluk yapacak olan üreticilere tavsiye edilir. 18-19 Haftalık sussex yarka siparişi vermek istiyorum derseniz herhangi bir mevsimi beklemenize gerek yoktur, sussex yarka‘lar elinize geçtikten sonra kümes alışma süreci ardından kılavuz yumurtasını vermeye başlar.

Sussex yarka kırmızı ve benekli olarak 4 cinsi mevcuttur. Ülkemizde en çok tercih edilen ise light sussex tir. safkan sussex civciv üretimi 12 ay boyunca tarafımızdan yapılmaktadır.

sussex civciv ise hastalıklara karşı yüksek direnci ve hızlı gelişimi ile dikkat çekmektedir.

Günümüzde avrupanın bir çok ülkesinde sussex yetiştirici showları düzenlenmekte ve derece kazananlara ödül verilmektedir. Sussex yarka insanlara olan yakınlığı ve uysal olmasıda onun tercih edilme nedenleri arasındadır.

SUSSEX YARKA ÖZELLİKLERİ:

CİNSİ: 

SUSSEX
ET ve YUMURTA Tavuğu  (ORGANİK)
DİŞİ VEYA ERKEK
 Salma ve Kümes  Tavukçuluk  1.Sınıf Safkan

YUMURTA VERİMİ:

– İlk Yumurta : 18-20 Hafta (1.1kg)
-YILLIK 240-260
-Renk: Krem-Açıkkahve

YUMURTA AĞIRLIK:

-60- 65 Gr.

YEM TÜKETİMİ: 

Yumurtlama  120-150 gr. / gün
Etlik 150-180 gr. / gün

AĞIRLIK:

Dişi : 3.3 kg.
Erkek : 4.2 kg.

YAŞAM:

Kesim  6 ay (1.5 kg.)
Yaşam gücü: %95-96
Kuluçka süresi : 21 gün ve 4 mevsim